Nové technologie, alternativní energetické zdroje, práce s vodou a její recyklací umožňují změnit pohled na stavby a jejich působení v krajině. Okolo každého domu, na každém balkóně, fasádě a střeše je prostor pro změnu, která citlivě využívá a propojuje šetrné působení člověka v krajině s jejími adaptačními mechanismy. Mokřadní systémy založené na kořenových čističkách se stávají součástí stavby s návazností na vodohospodářský systém okolí.
Koncepce domů H4F-House4Future, propojuje ekologické stavby s novými principy z oboru vodohospodářství a ekologického pěstitelství do celku, který dokáže spolupracovat s ekosystémem okolí. Podstatným prvkem je fasádní mokřadní systém. Stavba je demontovatelná a nevyžaduje zdvižnou mechanizaci. Konstrukčně propojuje stavební materiály na bio¬bázi se základový systém na ocelových prvcích. Využívá geotermální energii, solární energii a bioplyn.
Kořenová čistička je napojena na okruh šedé vody. Důležitým komponentem je skleníková část umožňující pěstování plodin v interiérovém hydroponickém pěstebním systému. Dům tohoto typu směřuje k vyšší soběstačnosti, a podstatně snižuje uhlíkovou stopu. Produkce bioodpadu se
zpracovává na přilehlých zemědělských plochách. Systém zadržování vody podporující biodiversitu na něj navazuje dle konkrétních regionálních podmínek. Pokud se takto koncipované objekty a jejich návazná opatření propojí do vhodné struktury, mohou pomáhat s bojem proti změně kli¬matu, i přispět ke zlepšení bonity půdy, a tím snížit náklady na další podpůrná opatření.
Cílem projektu je nalezení synergie v oblasti výzkumu adaptačních opatření ve stavebnictví a jejich následná aplikace do stavební praxe. Výsledkem je dlouhodobě udržitelný systém, který zlepšuje biodiversitu krajiny, celistvost ekosystému a má ekonomický přínos. Koncepce práce s obytnou strukturou jako win-win strategie, která respektuje smysl a význam slov domov, ekosystém a biodiversita.
Mezi hlavní trendy, které mění současné pěstitelské postupy je pěstování plodin v interiéru hydroponickými pěstebními systémy. Tyto se při včasné integraci do návrhu domu mohou stát plnohodnotnou součástí domácnosti. Díky tomu zabezpečují jak stabilní přísun potravin, tak vyvážené vnitřní prostředí. Mezi hlavní výhody systému patří snížení vegetační doby plodin, snížení spotřeby vody až o 90%, pěstování bez použití pesticidů, celoroční výnosy, kompletní skladba potřebných živin pro rostliny. Díky úzkému propojení s domem dokáže systém využívat odpadního tepla.